Elektros schemos

 
 

 

Lauko elektra  


Iš mūsų prekių sukomplektuota ir sumontuota lauko skirstomoji dėžė. Joje yra:
1 lizdas 5x16A europinio standarto (mūsų kodas: 2253),
1 lizdas 5x32A europinio standarto (mūsų kodas: 2205),
1 lizdas 4x25A rusiško standarto (mūsų kodas: 920),
2 lizdai 1F 220V su dangteliu (dėžės viduje) (mūsų kodas: 3292)
3 lizdai 1F220V mėlyni su dangteliu (įmontuoti į dėžę, prieiga iš išorės) (mūsų kodas: 5330)
1 automatėlių dėžė 8V (dėžės viduje)(mūsų kodas: 2094)
automatai: 3FC25A (mūsų kodas: 5845), 1FC25A (mūsų kodas: 3983)
pati skirstomoji dėžė (plieninė, cinkuotos ir dažytos skardos) (mūsų kodas: 3077).










3F magnetinis paleidiklis  


Populiariausia 3F variklio ar kito prietaiso pajungimo per magnetinį kontaktorių schema. Jos esmė: jungiamas kontaktorius (magnetinis paleidiklis) valdomas knopke-mygtuku, per kurį valdymo srovė ateina NO (normaliai) mygtuką, kai jį paspaudžiam. Suveikia kontaktorius, kuris jau pastoviai tiekia srovė į valdymo ritukę, tuo pačiu per susispaudusius kontaktus pasiduoda srovė apkrovai.
Valdymo srovė nutraukiama NC (normaliai uždaru) mygtuku. Kontaktorius, negaudamas maitinimo, atjungia kontaktus, tuo pačiu ir pastovaus maitinimo valdymo kontaktą.






Reversinis 3F variklio pajungimas  

Populiariausia 3F variklio reversinio pajungimo schema. Jos esmė: jungiamas kontaktorius (magnetinis paleidiklis) valdomas knopke-mygtuku, per kurį valdymo srovė ateina tik tada, kai kitas kontaktorius stovi nesuveikęs (ateina iš kito kontaktoriaus papildomų kontaktų NC (mūs kodas 6418), t.y. kol šis paleidiklis laukia - tol gali dirbti kitas paleidiklis kontaktorius).




Reversinis pajungimas su pasukamu jungikliu su fiksacija. 3F variklis sukasi į norimą pusę. Reikalingus komponentus turime prekyboje. Naudojant šį mygtuką (kodu 7620), reiktų dar dviejų žalių kontaktukų, kodu 7618




3F variklio reversinio pajungimo schema, su apsukų apsauga.
Trumpas aprašymas: kai variklyje ar jo sukamame mechanizme yra įtaisytas apsukų daviklis, kuris turi kontaktą NC, kai variklis nesisuka, tai šį kontaktą pajungiame užmaitindami papildomus NC kontaktus, kurie stovi ant magnetinių paleidiklių, ir kurie skirti sužadinti (bet ne maitinti) kontaktoriaus-paleidiklio ritukę. Tokiu būdu, kol variklis sukasi, tol negalime įjungti nei į vieną pusę.
kitos grandinės dalies veikimo aprašymas: jungiamas kontaktorius (magnetinis paleidiklis) valdomas knopke-mygtuku, per kurį valdymo srovė ateina tik tada, kai kitas kontaktorius stovi nesuveikęs (ateina iš kito kontaktoriaus papildomų kontaktų NC (mūs kodas 6418), t.y. kol šis paleidiklis laukia - tol gali dirbti kitas paleidiklis kontaktorius).




Automatinė sauga  


Apsauga nuo nesuveikimo
Schema skirta automatinei variklio (ar kito elektrinio agregato) apsaugai nuo slėginės relės nesuveikimo (dėl įvairių priežasčių: esant dideliam vandens nuotekiui - vandens siurblio atveju, ar oro nutekėjimui - kompresoriaus atveju) Jos veikimas pagrįstas laiko impulsinės relės veikimu, pasirinkus funkciją b vėluojantis atjungimas (gavus maitinimą, sujungia kontaktus 15 su 18 ir palaukus nustatytą laiką, šiuos kontaktus atjungia). Pvz. pateikimas: jeigu žinome, kad vandenį siurblys pripumpuoja apie per 5 min., tai šią relę nustatome, pvz 10min. (relės laikotarpis turi būti ilgesnis, nei slėgio relės suveikimo laikas). Normaliu atveju, pripumpavus, po 5min KH taps atviri ir atjungs K20, kurio kontaktai 1 ir 2 taps atviri, ir atjungs CRME maitinimą. Kai slėgis nukris, įsijungs KH - kontaktai taps uždari ir įjungs K20 bei CRME, kuri kontaktus 15 ir 18 laikys įjungtus 10min. Avarinis atvejis: jeigu slėgis nepakils 10 min. ir ilgiau, t.y. KH bus vis dar įjungtas, suveiks CRME b funkcija ir atjungs kontaktus 15 ir 18, kurie per KH suteikia maitinimą K20 kontaktoriui. Relė CRME bus vis vien maitinama per KH, bet K20 neturės maitinimo ir kontaktas 1 ir 2 bus atviras. Relė CRME lauks savo maitinimo būsenos pasikeitimo. T.y. grandinė vėl pradės veikti, tik atjungus pastovią fazę, palaukus kelias sekundes ir vėl ją įjungus (geriausiai per variklio galią atitinkantį automatėlį).

KH hidroforo slėginis dvigubas kontaktorius (mūsų kodas 4254)
K20 1F magnetinis kontaktorius 20A (mūsų kodas 5628)
CRME laiko impulsinė relė CRME-101 16A su daugybe funkcijų (mūsų kodas 8374)




Kryžminio jungiklio shema  

Kryžminio jungiklio pajungimo schema. Montuojami du perjungikliai ir tarpe jų - kryžminiai perjungikliai
Jos esmė: Kryžminis jungiklis sukeičia perjungiklių tarpusavio sujungtus laidus vietomis. tokiu būdu vieną šviesos šaltinį valdome iš kiek norime vietų.
Tiesiog, kiekvienai norimai vietai reik pajungti papildomą kryžminį jungiklį.



perjungiklio shema. Jos esmė- du jungikliai-perjungikliai "žiūri vienas į kitą" - kai grandinė įjungta - ją nutraukti gali bet kuris iš dveijų perjungiklis. Kai grandinė nutraukta - ją sujungti gali bet kuris iš dviejų perjungiklių.




įvadinio kabelio jungtis  


Kabelis 5x4, monolitinis. Reikalingos medžiagos: sujungimo gnybtukai, termovamzdelis su klijais.



1. žingsnis - pasiruošiam gnybtus - juos "nurengiame".



kitas žingsnis



Sekantis žingsnis.

Sekantis žingsnis.









Rezultatas. Šis sujungimas atsparus drėgmei ir dulkėms.




Lauko Apšvietimo schema  


Apšvietimas pasirinktinai: su judesio davikliu ir reguliatoriumi.




Apšvietimas supaprastintas su judesio davikliu pasirinktinai  


Apšvietimas pasirinktinai: su judesio davikliu ir reguliatoriumi.




Priekabos Shema  


Lengvojo automobilio priekabos 7p pajungimo schema.



Lengvojo automobilio priekabos 13p pajungimo schema.




RJ-45 kompiuterio laido schema  




Kompiuterinio laido - kabelio sujungimo su PC antgaliuku shema




Saulės elektrinės schemos  


1.
Originalus
saulės elektrinės pajungimas prie namų tinklo. (gamintojo pateikiamas prie inverterio). Svarbūs - jautrūs prietaisai (šaldytuvai, kanalizacijos orapūtės, šildymo siurbliukai ir kt.), kuriems reikia pastovaus maitinimo, jungiami prie inverterio BACKUP gnybtų. Kita elektros instaliacija jungiama prie GRID.

Tačiau daugeliu atvejų šią schemą jungti nėra galimybių. Dažniausiai saulės elektrinės įrengiamos jau ant pastatytų pastatų: gyvenamųjų namų, ūkinių pastatų ir t.t. Šiuose pastatuose jau būna instaliuota elektra: jau yra sumontuoti paskirstymo skydai su automatiniais jungikliais ir kitais komponentais. Dažnai šiuose skyduose nepakanka vietos saulės elektrinės inverterio elektriniams komponentams. Dažnai nėra galimybės atskirti jautrius prietaisus iš visos namo instaliacijos ir prijungti prie inverterio BACKUP gnybtų. Todėl žemiau pateikiame atskiras schemas hibridinio inverterio pajungimui į namų elektros tinklą. Jose numatytas tiek rankinis valdymas, tiek automatinis, tiek mišrus variantas, kai dingsta elektra išoriniame ESO tinkle.
DĖMESIO! Schemos realiomis sąlygomis dar nepatikrintos. Straipsnelio autorius neatsako už galimus prietaisų gedimus, jungiant pagal šias schemas.




2.
SCHEMA BACKUP RANKINIAM ĮJUNGIMUI

DĖMESIO! Schema realiomis sąlygomis dar nepatikrinta. Autorius neatsako už galimus nesklandumus - sugedimus, jungiant saulės elektrinę pagal šią schemą. Veikimo aprašymas:
veikimas normaliu režimu: inverterio GRID sujungti su ESO įvadu ir per kirtiklį JKD1-0-1 su namo apkrova. Namo apkrova - tai automatų paskirstymo skydas, nuo kurio išvedžiota visa elektra name, paskirstyta 3F apkrova.
Dingus ESO elektrai: perjungiam kirtiklį JKD1-0-1 į BACKUP veikimą, (ESO elektra ir inverterio GRID lieka sujungti.) Atsiradus elektrai: įvade (ESO tinkle), JKD1-0-1 perjungiame į darbinį režimą Pastaba: esant įjungtam BACKUP režimui, ESO tinkle (įvade) atsiradusi elektra nieko nepagadina - inverteris atidavinės pagamintą energiją. Sugedus inverteriui: Perjungiam kirtiklį JKG1-0-1, sujungdami įvadą su apkrova, apeinant visą saulės elektrinės grandinę.




3.
SCHEMA BACKUP AUTOMATINIAM ĮJUNGIMUI

DĖMESIO! Schema realiomis sąlygomis dar nepatikrinta. Autorius neatsako už galimus nesklandumus - sugedimus, jungiant saulės elektrinę pagal šią schemą.
Veikimas paremtas 1F kontaktoriaus KV veikimu: jis sujungia su N (nuliu laidu) vieną iš kontaktorių ar KN ar KB ritukų, priklausomai nuo to, ar yra išoriniame tinkle tinkle elektra ar nėra. Kontaktorius ar KN ar KB, gavęs 220V maitinimą, sujungia savo kontaktus, tuo pačiu atjungia kito kontaktoriaus ritukės maitinimą taip veikia apsauga nuo atsitiktinio dviejų kartu jėgos kontaktų sujungimo




4.
SCHEMA BACKUP HIBRIDINIAM JUNGIMUI

DĖMESIO! Schema realiomis sąlygomis dar nepatikrinta. Autorius neatsako už galimus nesklandumus - sugedimus, jungiant saulės elektrinę pagal šią schemą.
Automatinis režimas
(Jungiklių padėtys: režimų perjungiklis JKRež1-0-1 nuspaustas žemyn, rankinio BACKUP režimo perjungiklis JKRB1-0-1 nuspaustas žemyn) Veikimas paremtas 1F kontaktoriaus KAV veikimu: jis sujungia su N (nuliu laidu) vieną iš kontaktorių ar KAN ar KAB ritukų, priklausomai nuo to, ar yra išoriniame tinkle elektra ar nėra. Kontaktorius ar KAN ar KAB, gavęs 220V maitinimą suveikia (jeigu išoriniame ESO tinkle yra elektra: sujungtas KAN, o KAB atjungtas, jeigu išoriniame ESO tinkle nėra įtampos-dingus elektrai, KAN atjungiamas, o KAB sujungiamas - nuo inverterio BACKUP gnybtų - tokiu atveju, per KAB namų vartotojas aprūpinamas iš inverterio BACKUP gnybtų). KAN ir KAB „žiūri vienas į kitą“: jeigu kuris nors (priklausomai nuo ESO tinklo) sujungia savo kontaktus, tuo pačiu atjungia kito kontaktoriaus ritukės maitinimą taip veikia apsauga nuo atsitiktinio dviejų kartu jėgos kontaktų sujungimo. Esant šiam režimui, jeigu, netyčia nuspaustume BACKUP perjungiklį JKRB1-0-1 aukštyn, nieko baisaus - rankiškai įjungtume BACKUP režimą, tuo pačiu automatinį režimas veiktų - kadangi elektra išoriniame ESO tinkle būtų, tai kontaktorius KAN būtų įjungtas ir per jį tekėtų BACKUP elektra, o esant normaliai įtampai išoriniame ESO tinkle, inverterio GRID sujungtas su įvadu - generuotų energiją. Bet jeigu, esant šiai situacijai (režimų perjungiklis JKRež1-0-1 nuspaustas žemyn, rankinio BACKUP režimo perjungiklis JKRB1-0-1 nuspaustas aukštyn), staiga dingtų ESO išorinė elektra - irgi nieko baisaus - įsijungtų automatinio režimo KAB, o KAN išsijungtų - į apkrovą pasiduotų BACKUP elektra per KAB. Pastaba: rekomenduojama įjungti retais atvejais, kai išvažiuojame atostogoms.
Rankinis režimas (valdo JKRež1-0-1): rekomenduojamas pastoviam darbui (Jungiklių padėtys: režimų perjungiklis JKRež1-0-1 nuspaustas aukštyn, rankinio BACKUP režimo perjungiklis JKRB1-0-1 nuspaustas žemyn) Veikimas: esant minėtam kontaktoriaus JKRB1-0-1 sujungimui, inverterio GRID per JAS gnybte GNS sujungtas su ESO išoriniu tinklu ir per režimų perjungiklį JKRež1-0-1, apeinant KAN, elektra paduodama per JKG1-0-1 vartotojui. Esant šiam režimui, jeigu, netyčia nuspaustume BACKUP perjungiklį JKRB1-0-1 aukštyn, nieko baisaus - rankiškai įjungtume BACKUP režimą, o esant normaliai įtampai išoriniame ESO tinkle, inverterio GRID sujungtas su įvadu - generuotų energiją.
Inverterio atjungimo režimas. Kartais tenka atjungti saulės elektrinę, kad apkrovoje būtų elektra (kad be elektrinės turėtume įprastą elektrą). Tai gali atsitikti gedimo atveju, ar kai norime duoti elektrinei pailsėti, pvz., žiemą kai būna cepelininis dangus, o mums užtenka sukauptos energijos. Pastaba: prieš atjungdami inverterį nuo tinklo, pirmiausiai išjungiame kaupiklį, po to patį inverterį ant inverterio esančiu kirtikliu. Po to jungiame schemos jungiklius. Jungiklių padėtys: JKG1-0-1 išjungtas žemyn, JKĮ1-0 išjungtas žemyn.




grįžti į prekių tipus