Saulės elektrinės schemos

 
 
 

Saulės elektrinės schemos


1.
Originalus
saulės elektrinės pajungimas prie namų tinklo. (gamintojo pateikiamas prie inverterio). Svarbūs - jautrūs prietaisai (šaldytuvai, kanalizacijos orapūtės, šildymo siurbliukai ir kt.), kuriems reikia pastovaus maitinimo, jungiami prie inverterio BACKUP gnybtų. Kita elektros instaliacija jungiama prie GRID.

Tačiau daugeliu atvejų šią schemą jungti nėra galimybių. Dažniausiai saulės elektrinės įrengiamos jau ant pastatytų pastatų: gyvenamųjų namų, ūkinių pastatų ir t.t. Šiuose pastatuose jau būna instaliuota elektra: jau yra sumontuoti paskirstymo skydai su automatiniais jungikliais ir kitais komponentais. Dažnai šiuose skyduose nepakanka vietos saulės elektrinės inverterio elektriniams komponentams. Dažnai nėra galimybės atskirti jautrius prietaisus iš visos namo instaliacijos ir prijungti prie inverterio BACKUP gnybtų. Todėl žemiau pateikiame atskiras schemas hibridinio inverterio pajungimui į namų elektros tinklą. Jose numatytas tiek rankinis valdymas, tiek automatinis, tiek mišrus variantas, kai dingsta elektra išoriniame ESO tinkle.
DĖMESIO! Schemos realiomis sąlygomis dar nepatikrintos. Straipsnelio autorius neatsako už galimus prietaisų gedimus, jungiant pagal šias schemas.




2.
SCHEMA BACKUP RANKINIAM ĮJUNGIMUI

DĖMESIO! Schema realiomis sąlygomis dar nepatikrinta. Autorius neatsako už galimus nesklandumus - sugedimus, jungiant saulės elektrinę pagal šią schemą. Veikimo aprašymas:
veikimas normaliu režimu: inverterio GRID sujungti su ESO įvadu ir per kirtiklį JKD1-0-1 su namo apkrova. Namo apkrova - tai automatų paskirstymo skydas, nuo kurio išvedžiota visa elektra name, paskirstyta 3F apkrova.
Dingus ESO elektrai: perjungiam kirtiklį JKD1-0-1 į BACKUP veikimą, (ESO elektra ir inverterio GRID lieka sujungti.) Atsiradus elektrai: įvade (ESO tinkle), JKD1-0-1 perjungiame į darbinį režimą Pastaba: esant įjungtam BACKUP režimui, ESO tinkle (įvade) atsiradusi elektra nieko nepagadina - inverteris atidavinės pagamintą energiją. Sugedus inverteriui: Perjungiam kirtiklį JKG1-0-1, sujungdami įvadą su apkrova, apeinant visą saulės elektrinės grandinę.




3.
SCHEMA BACKUP AUTOMATINIAM ĮJUNGIMUI

DĖMESIO! Schema realiomis sąlygomis dar nepatikrinta. Autorius neatsako už galimus nesklandumus - sugedimus, jungiant saulės elektrinę pagal šią schemą.
Veikimas paremtas 1F kontaktoriaus KV veikimu: jis sujungia su N (nuliu laidu) vieną iš kontaktorių ar KN ar KB ritukų, priklausomai nuo to, ar yra išoriniame tinkle tinkle elektra ar nėra. Kontaktorius ar KN ar KB, gavęs 220V maitinimą, sujungia savo kontaktus, tuo pačiu atjungia kito kontaktoriaus ritukės maitinimą taip veikia apsauga nuo atsitiktinio dviejų kartu jėgos kontaktų sujungimo




4.
SCHEMA BACKUP HIBRIDINIAM JUNGIMUI

DĖMESIO! Schema realiomis sąlygomis dar nepatikrinta. Autorius neatsako už galimus nesklandumus - sugedimus, jungiant saulės elektrinę pagal šią schemą.
Automatinis režimas
(Jungiklių padėtys: režimų perjungiklis JKRež1-0-1 nuspaustas žemyn, rankinio BACKUP režimo perjungiklis JKRB1-0-1 nuspaustas žemyn) Veikimas paremtas 1F kontaktoriaus KAV veikimu: jis sujungia su N (nuliu laidu) vieną iš kontaktorių ar KAN ar KAB ritukų, priklausomai nuo to, ar yra išoriniame tinkle elektra ar nėra. Kontaktorius ar KAN ar KAB, gavęs 220V maitinimą suveikia (jeigu išoriniame ESO tinkle yra elektra: sujungtas KAN, o KAB atjungtas, jeigu išoriniame ESO tinkle nėra įtampos-dingus elektrai, KAN atjungiamas, o KAB sujungiamas - nuo inverterio BACKUP gnybtų - tokiu atveju, per KAB namų vartotojas aprūpinamas iš inverterio BACKUP gnybtų). KAN ir KAB „žiūri vienas į kitą“: jeigu kuris nors (priklausomai nuo ESO tinklo) sujungia savo kontaktus, tuo pačiu atjungia kito kontaktoriaus ritukės maitinimą taip veikia apsauga nuo atsitiktinio dviejų kartu jėgos kontaktų sujungimo. Esant šiam režimui, jeigu, netyčia nuspaustume BACKUP perjungiklį JKRB1-0-1 aukštyn, nieko baisaus - rankiškai įjungtume BACKUP režimą, tuo pačiu automatinį režimas veiktų - kadangi elektra išoriniame ESO tinkle būtų, tai kontaktorius KAN būtų įjungtas ir per jį tekėtų BACKUP elektra, o esant normaliai įtampai išoriniame ESO tinkle, inverterio GRID sujungtas su įvadu - generuotų energiją. Bet jeigu, esant šiai situacijai (režimų perjungiklis JKRež1-0-1 nuspaustas žemyn, rankinio BACKUP režimo perjungiklis JKRB1-0-1 nuspaustas aukštyn), staiga dingtų ESO išorinė elektra - irgi nieko baisaus - įsijungtų automatinio režimo KAB, o KAN išsijungtų - į apkrovą pasiduotų BACKUP elektra per KAB. Pastaba: rekomenduojama įjungti retais atvejais, kai išvažiuojame atostogoms.
Rankinis režimas (valdo JKRež1-0-1): rekomenduojamas pastoviam darbui (Jungiklių padėtys: režimų perjungiklis JKRež1-0-1 nuspaustas aukštyn, rankinio BACKUP režimo perjungiklis JKRB1-0-1 nuspaustas žemyn) Veikimas: esant minėtam kontaktoriaus JKRB1-0-1 sujungimui, inverterio GRID per JAS gnybte GNS sujungtas su ESO išoriniu tinklu ir per režimų perjungiklį JKRež1-0-1, apeinant KAN, elektra paduodama per JKG1-0-1 vartotojui. Esant šiam režimui, jeigu, netyčia nuspaustume BACKUP perjungiklį JKRB1-0-1 aukštyn, nieko baisaus - rankiškai įjungtume BACKUP režimą, o esant normaliai įtampai išoriniame ESO tinkle, inverterio GRID sujungtas su įvadu - generuotų energiją.
Inverterio atjungimo režimas. Kartais tenka atjungti saulės elektrinę, kad apkrovoje būtų elektra (kad be elektrinės turėtume įprastą elektrą). Tai gali atsitikti gedimo atveju, ar kai norime duoti elektrinei pailsėti, pvz., žiemą kai būna cepelininis dangus, o mums užtenka sukauptos energijos. Pastaba: prieš atjungdami inverterį nuo tinklo, pirmiausiai išjungiame kaupiklį, po to patį inverterį ant inverterio esančiu kirtikliu. Po to jungiame schemos jungiklius. Jungiklių padėtys: JKG1-0-1 išjungtas žemyn, JKĮ1-0 išjungtas žemyn.